Útmutató szülőknek
Indulj el a hozzátáplálás útján szakértő kalauzunkkal. Ismerd meg a szilárd ételek bevezetésének minden csínját-bínját, hogy biztosítsd a szakszerű és élvezetes átmenetet a babád számára.
-FeedMyBaby
A hozzátáplálás megkezdése nagy mérföldkő a baba első évében, amely egy életre szóló utazás kezdetét jelzi. Ez a döntő fontosságú szakasz az anyatej vagy tápszer melletti szilárd ételekkel való megismertetést jelenti, és előkészíti az egészséges táplálkozási szokások útját. Ez az útmutató világos, szakszerű tájékoztatást kíván nyújtani arról, hogy miként lehet eligazodni ebben a jelentős átmenetben, biztosítva, hogy gyermeked a tápláló ételek sokaságát élvezze, miközben kielégíti fejlődési igényeit.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 6 hónapos kortól az anyatej/tápszer mellett kezdjük el megismertetni babánkat az új ételekkel, mert energia- és tápanyagszükséglete növekszik és meghaladja a kizárólag anyatejjel/tápszerrel biztosítható mennyiséget. Több európai ország irányelvei szerint 4-6 hónapos korban lehet elkezdeni a hozzátáplálást úgy, hogy a szoptatás gyakorisága ne csökkenjen. Fokozatosan vezessük be a különböző textúrájú és ízű ételeket, a folyékony-pépestől a pürésítetten át a darabosabb ételekig, ahogy a baba rágási képességei fejlődnek. Kb. 8 hónapos korában már képes lesz „finger foods” fogyasztására is. Kb. 12 hónapos kortól táplálkozhat nagyjából azokból az ételekből, mint a család többi tagja, napi 5-ször, de továbbra is figyeljünk a baba reakcióira, a kímélő fűszerezésre, az ételkészítési eljárásokra és a megfelelő tápanyagtartalomra. Kerüljük a könnyen félrenyelhető ételek adását, mint az egész szőlő vagy a nyers sárgarépa darabok.
Kezdd az egy összetevőből álló, vasban gazdag ételekkel, hogy támogasd a baba növekedését és agyának fejlődését. A pürésített húsok, a dúsított babapelyhek és a zöldségpürék nagyszerű kiindulópontok. Fokozatosan vezesd be a különböző textúrájú és ízű ételeket, a pürétől a pépesített, majd a darabosabb ételek felé haladva, ahogy a baba rágási képességei fejlődnek.
A potenciálisan allergén ételek korai és kis mennyiségben történő bevezetése segíthet csökkenteni az allergia kockázatát. Vigyél be olyan ételeket, mint a tojás, a mogyoró és a tejtermékek a baba étrendjébe, de csak egyesével, és figyeld a reakció jeleit.
Az allergén ételek (tojás, hal, mogyoróvaj stb.) 5. hónap kezdetétől adhatók, de figyelni kell arra, hogy egyszerre csak egyfélét adjunk, valamint lehetőleg ne kapjon a baba egyszerre nagyobb mennyiséget. A potenciálisan allergén ételek kis mennyiségben történő bevezetése segíthet csökkenteni az allergia kockázatát.>
Gondoskodj arról, hogy a baba biztonságosan üljön, és soha ne hagyd felügyelet nélkül evés közben. Kezdd kis mennyiségű étellel, és fokozatosan növeld az adagot, a baba az étvágyától függően. A kiegyensúlyozott étrend alapvető fontosságú, amely többféle élelmiszert tartalmaz, hogy biztosítsa az alapvető tápanyagbevitelt.
Figyelj a baba éhség- és telítettségjelzéseire. Az ételt türelmesen kínáld, engedd, hogy a baba irányítsa az étkezést, ez ugyanis támogatja az egészséges étkezési szokások kialakulását, és segít a babának pozitív kapcsolatot kialakítani az étellel. Sose erőltesd az evést.
Miközben gyermeked belevág ebbe az új diétás kalandba, ne feledd, hogy minden gyermek útja egyedi. Aki további útmutatást keres, annak a FeedMyBaby számos forrást kínál: